Αρχική Σελίδα Πρακτική Άσκηση Συχνές ερωτήσεις

PostHeaderIcon Συχνές Ερωτήσεις - Αντίστοιχες Απαντήσεις

 1. Από πού παραλαμβάνω την αίτηση για Πρακτική Άσκηση;

Kατεβάζω το έντυπο Ε1 από την ιστοσελίδα του Τμήματος, το συμπληρώνω και το καταθέτω στη Γραμματεία του Τμήματος.

 2. Τι συμβαίνει όταν η καταληκτική ημερομηνία υποβολής της αίτησης στη Γραμματεία συμπίπτει με Σάββατο ή Κυριακή; 

 Η καταληκτική ημερομηνία μεταφέρεται ανάλογα μία ή δύο ημέρες αργότερα.

3. Εάν δεν μπορώ να παρίσταμαι την ημέρα κατανομής των θέσεων Πρακτικής Άσκησης στο ΤΕΙ, τι εναλλακτική λύση έχω;

 Μπορεί να έρθει κάποιος άλλος στη θέση σου. Αν και αυτό δεν είναι εφικτό, τότε μετά την κατανομή των θέσεων συνεννοείσαι τηλεφωνικά ή με e-mail με τη Γραμματεία του Τμήματος, η οποία σου αποστέλλει με γραφείο ταχυμεταφορών (courier) που θα πληρώσεις εσύ, τα έντυπα που θα προσκομίσεις στην Εταιρεία.

4. Εάν πληρώ όλες τις προϋποθέσεις για να κάνω πρακτική άσκηση και βρω μόνος μου θέση σε κάποια Εταιρεία, μπορώ να ξεκινήσω την Πρακτική Άσκηση εκτός των προκαθορισμένων ημερομηνιών;

Nαι. Οι περισσότερες όμως Εταιρείες που αναγράφονται στην κατάσταση που είναι ανηρτημένη στην ιστοσελίδα του Τμήματος, δέχονται φοιτητές τις συγκεκριμένες δύο (2) περιόδους.  

5. Είναι προτιμότερο να κάνω την Πρακτική Άσκηση μετά το τέλος της στρατιωτικής μου θητείας;

Τα τελευταία χρόνια αρκετοί συνάδελφοί σου επιλέγουν να κάνουν την Πρακτική τους Άσκηση μετά το τέλος της στρατιωτικής τους θητείας, προσβλέποντας σε μια πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση

6.  Αν κατά τη διάρκεια της Πρακτικής μου Άσκησης κάνω χρήση φοιτητικής άδειας για τις εξεταστικές περιόδους, πρέπει να αναπληρώσω τις ημέρες αυτές

Κανονικά ναι. Eίναι όμως πρόβλημα που θα το επιλύσεις με την Εταιρεία

7.  Μπορώ να κάνω Πρακτική Άσκηση χωρίς να αμείβομαι

Κατηγορηματικά όχι! Η Πρακτική Άσκηση είναι αμειβόμενη. Σε κάποιες περιπτώσεις χαμηλά αμειβόμενη. Σε καμιά όμως περίπτωση δεν γίνεται δεκτή μη αμειβόμενη Πρακτική Άσκηση

8. Είναι υποχρεωτική η προσκόμιση των ενσήμων του ΙΚΑ μετά το τέλος της Πρακτικής Άσκησης

Ναι. Δεν αρκεί μόνο η βεβαίωση από την Εταιρεία. Χρειάζεται και φωτοτυπία των ενσήμων του ΙΚΑ για τη χρονική περίοδο της Πρακτικής Άσκησης

9. Είναι απαραίτητη η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου μετά το τέλος της Πρακτικής Άσκησης

Nαι. Με τον τρόπο αυτό γίνεται συνεχής αξιολόγηση της Πρακτικής Άσκησης με πολλαπλά οφέλη για την εκπαιδευτική διαδικασία

10. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο χρειασθεί να διακοπεί η πρακτική άσκηση, υπάρχει η δυνατότητα συνέχισής της σε κάποια άλλη χρονική περίοδο

Nαι. Συμβαίνει πολύ σπάνια, αλλά υπάρχει η δυνατότητα συνέχισης της Πρακτικής Άσκησης, συνήθως σε άλλη Εταιρεία

11. Τι πρέπει να κάνω αν ενδιαφέρομαι για μία από τις θέσεις Πρακτικής Άσκησης που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Τμήματος;

Oι θέσεις αυτές είναι ενδεικτικές. Υπάρχει περίπτωση η αναγραφόμενη Εταιρεία να μη μπορεί να απασχολήσει φοιτητές για Πρακτική Άσκηση τη δεδομένη χρονική περίοδο. Πρέπει λοιπόν οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές να επικοινωνήσουν με την Εταιρεία για να διαπιστώσουν αν υπάρχει διαθέσιμη θέση για τη χρονική περίοδο που ενδιαφέρονται.